BOLONJEZE RECEPT

Dragi naši, u narednim danima, na našem sajtu, objavljivaćemo razne recepte, zanimljivosti, kao i priče iz sveta kulinarstva. Na samom početku, prednost ćemo dati jednoj od najukusnijih, najzanimljivijih, sa puno boja, svežine, raznih začina i različitih ukusa, a to je ITALIJANSKA KUHINJA.

Veoma teški trenuci su zadesili ceo svet, a možda i najtežu borbu vodi Italija, kojoj ovim putem pružamo punu podršku i želje da što pre sve ovo prođe, a mi ćemo kroz italijansku kuhinju i recepte biti uz njih.

Kako imate mnogo više vremena, što zbog vanrednog stanja, što zbog policijskog časa, verovatno će vam u nekom momentu i biti dosadno, i eto prilike da isprobate svoje kulunarske veštine.

Muškarci mogu svoje lepše polovine iznenaditi ručkom ili večerom, a dame dodatno usavršiti svoja umeća.

Verovatno očekujete neki recept ili način kako u kućnoj atmosferi pripremiti pizzu, ali smo se ipak odlučili na nešto što se može praviti na 1,10,100, 1000 ili milion načina, a to je PASTA.

Pasta ili testenina je grupni naziv za sve specijalitete od rezanog ili sušenog testa, pripremljenog od brašna, jaja, soli i vode. Jede se u celom svetu, a pretpostavlja se da joj kolevka Italija. (u narednim objavama pokazaćemo vam kako da napravite domaću testeninu)

PASTA BOLONJEZE: (napisaćemo najjednostavniji način, gde vam verovatno neće biti potrebna vaga, već samo volja i ljubav prema hrani)

Ukoliko misite da je ovaj sos nastao u Bolonji, varate se, poreklo ovog sosa vodi iz grada Imola, a Italijani ga zovu ragu.

Da bi sos bio onakav kakav treba da bude, u startu nemojte pogrešiti, koristite isključivo junetinu, obavezno svežu, prepoznaćete je po boji, mora da bude crvena, da je sjajna na površini.

Juneće mleveno meso  0,5 kg (najbolje bi  bilo mix, but, malo i od vrata, ili da poznajete mesara, pa mu samo kažite da kuvate bolonjeze)

Ulje 2-3 kašike , ne mora maslinovo, može i suncokretovo, svakako vodite računa što manje da ide, dinstajte više na vodi,

2 glavice crvenog ili ljubičastog luka,

2 šargarepe

Celer, nije obavezan, ali ukoliko ga imate stavite ¼ ili ½ , verujte nam, poseban je u ovkavim stvarima,

3-4 čena belog luka,

Kuvan paradajz, domaći ili iz marketa oko 0,5l

So, biber po ukusu,

Ukoliko imate, možete staviti malo paradajz pirea, ili 1-2 kom paradajza seckanog na kockice,

Šećer obavezno stavite pred kraj kuvanja, daće poseban ukus i regulisaće kiselinu iz paradajza,

Ukoliko imate, ili ako želite da bude još bolji jedna kašičica bosiljka i dve kašičice origana, a ukoliko želite da bude kao u Italiji, pred kraj ubacite svežeg bosiljka, možete ga seckati, a možete jednostavno  iscepkati na sitne komadiće…

Vino crveno 2 dcl,  dobićete na ukusu posebnu notu, a i boja će biti lepša, bitno je da ga ostavite da ispari prilikom kuvanja.

Način pripreme:

Luk, šargarepu, celer, možete staviti u blender, a možete i sve izrendati, kažu da rendanjem povrće pri dinstanju dobija najbolji ukus. U šerpu staviti ulje, ako ste početnik nemojte zagrevati, već odmah ubacite povrće, i tako stavite na grejno telo, kako budete čuli zvuk dinstanja, odmah promešajte, i čim vidite da postaje suvo, da mislite da nema na čemu da se dinsta, nastavite dinstanje sa dodavanjem vode, da ogrezne u vodi, tj. da se ne kuva, već samo toliko da lepo krčka. Ovo sve radite dok ne dobije zlatnožutu ili staklastu boju, nakon toga ćete dodati mleveno meso, promešajte, isto postupak nastavite dodavenjem vode, i dinstanje u sopstvenom soku. Nakon toga možete dodati beli luk, i ostavite da se dinsta… Posolite, začinite, ali ne puno, jer ćete dodavanjem vode i sastojaka, morati sve to ponovo, najbolje kad sos bude pri kraju, sve začine stavite i doterajte ukus. U pitanju je juneće meso, ne žurite, užvajte u mirisima. Sledeći postupak je dodavanje paradajz soka, pirea ili seckanog paradajza (možete sve, a ako nemate, pardajz sok je obavezan), promešajte, nastavite sa laganim kuvanjem, nakon 10-15 minuta dodajte suvi bosiljak i origano. Nastavite sa kuvanjem, a kada vidite da se sos zgušnjava, nalijte vinom, a posle ukuvavanja sa vinom, 1-2 kašičice šećera. U ovoj fazi često mešajte, i na što manjoj vatri kuvajte, jer sos počinje da se zgušnjava. Pred sam kraj doterajte ukus, soli i bibera po želji, slobodno neka bude i malo slaniji, jer posle se sjedinjuje sa testeninom, gde će se ukus još redukovati. Ukoliko ste se odlučili i za svež bosiljak na kraju ga dodajte, ostavite da još malo kuva, i sos je gotov.

Što se tiče paste, možete koristiti pene, spagete, taljatele ili bilo koju vrstu. Najjednsotavnije su pene. Stavite vodu na ringlu, kada prokuva, sipati testeninu, ukoliko se bojite da će se zalepiti, slobodno promešajte. Nikako ne sme da se prekuva ili raspadne, idealno bi bilo da je skuvate na nekih 80-90%, na način koji je u kulinarstvu poznat kao „al denete“, što znači na zub ili prema zubu, da ima čvrtoću. Procedite je, možete je isprati u hladnoj vodi, ili ne, na vama je.

Posluživanje možete prilagoditi ukusu i potrebama, staviti pastu i sos zajedno i promešati ili sipati prvo testo, pa odgore sos, to je na vama, kulinarstvo zato i jeste nepresušan izvor ideja. Na kraju , dodajte odgore parmezan, koji imate, ili mleveni ili u komadu, pa narendajte.

Čaša crvenog vina će Vam dati osećaj da ste u nekom italijanskom gradiću, sorte i vrste vina nećemo pisati, koje god imate u kući.

Čisto da znate, u našoj ponudi imamo i pizzu bolonjeze, koja je jedna od najtraženijih -> https://liberopizza.com/proizvod/pizza-bolonjeze/ .

Vaša Libero pizza.

HomeCategoriesWishlistAccount
Search